SHENDETESI

Si ta mbroni zemrën nga ndryshimi i klimës

12/08/2008 01:10
Luhatjet e temperaturave, rritja e përqendrimit të lagështirës në ajër, i ftohti, pro dhe ndryshimi i stinëve shtojnë problemet te personat që vuajnë nga zemra. Por cilat kategori kardiopatësh janë të predispozuar për të pasur probleme që lidhen drejtë për drejtë me mjedisin e jashtëm? Çfarë u këshillohet këtyre personave për t’i parandaluar këto probleme? Ja se çfarë thotë mjeku kardiolog, Llesh Rroku, në një intervistë për gazetën “Panorama”: A është e vërtetë që luhatjet e theksuara të...
>>

Matni siç duhet tensionin

12/08/2008 01:09
Përpara se të vendosni të matni tensionin e gjakut, lexoni të rejat e fundit Siguroni shëndetin e zemrës tuaj: në çdo vizitë kërkoni nga mjeku juaj t’ju matë tensionin ose mateni vetë në shtëpi. Kini parasysh se, konsumimi i ushqimeve të caktuara, disa zakone ose qëndrimi i gabuar i trupit mund të japin rezultate jo të vërteta. Që të bëhet më e saktë matja e tensionit, ndiqni rregullat e mëposhtme. - Përpara matjes: shmangni kafeinën dhe duhanin, të paktën 30 minuta përpara matjes, sepse mund...
>>

Hipertensioni arterial: Si ta kontrolloni?

12/08/2008 01:06
Disa udhëzime të shkurtra si të jeni në gjendje që të kontrolloni hipertensionin tuaj arterial. Nëse interesoheni të dini se a mund të rregulloni tensionin e gjakut pa marrë ilaçe, përgjigja është tepër optimiste. Sipas specialistëve, në disa raste tensioni i lartë i gjakut, d.m.th. hipertensioni jo shumë i lartë mund të përballohet me sukses duke realizuar disa ndryshime në jetën e përditshme si dhe në regjimin ushqimor. Të njëjtat udhëzime vlejnë edhe për rastet e hipertensionit të mesëm dhe...
>>

Faktorët që ndikojnë në formimin e gurëve në veshka

12/08/2008 01:03
  Guri në veshkë është një masë e fortë, që ndodh kur përbërësit e kalciumit ose kimikate të tjera në urinë, formojnë kristale që ngjiten së bashku. Këto kristale, rriten dhe formojnë gurë, të cilët luhaten nga një kokërr gruri në një top golfi. Disa milionë amerikanë, shumica mes moshës 20 dhe 40, trajtohen çdo vit për gurë në veshka. Gurët në veshka janë më të zakonshme tek burrat, dhe më saktësisht, katër në pesë raste, kanë gurë në veshka. Normalisht, urina përmban substanca që...
>>

Hipertensioni arterial, si ta shmangim infarktin

12/08/2008 01:01
Tensioni arterial (t.a.) eshte presioni qe gjaku ushtron te muret e eneve te gjakut. Ky tension varet nga ritmi dhe nga forca e tkurrjes se zemres, nga volumi i gjakut dhe nga rezistencat e arterieve, venave dhe kapilareve qe kundershtojne fluksin e gjakut. Mekanizmat Rregullimi i tensionit arterial varet nga aktiviteti i qendrave vasomotore qe ndodhen ne tru dhe nga shume substanca te tjera ne organizem. Kur, per çfaredolloj arsye tensioni arterial ulet, ne veshke prodhohet renina, qe duke...
>>

Perimet qe i bejne mire organizmit

12/08/2008 00:59
Perzgjedhja e ushqimeve te duhura per nje diete te shendetshme shpesh eshte shume e veshtire. Per pjesen me te madhe te njerezve eshte pothuajse e pamundur te kombinojne sasine e duhur te yndyrave, lengjeve, frutave dhe perimeve. Ne kete menyre, dieta dhe nje ushqyerje e shendetshme behen te pamundura dhe ky çrregullim i shkakton organizmit vetem deme te medha. Mjeket specialiste rekomandojne te gjitha produktet qe nuk duhet te mungojne ne dieten e perditshme, si dhe ato produkte qe duhen...
>>

Diabeti:5 pikat me te rendesishme qe shpesh lihen pas dore

12/08/2008 00:57
1. C’fare eshte diabeti?  Diabeti eshte nje semundje e rende qe ndryshon nje funksion  thelbesor te organizmit, aftesine per te perdorur me afikasitet ushqyesit si sheqernat, proteinat dhe yndyrerat. Termi "diabet" identifikon, ne menyre kolektive, semundje aq te ndryshme per sa i takon mekanizmave pergjegjese per zhvillimin e tyre, por te mbledhura se bashku ne nje familje, sikurse shkruar mesipernga nje permbledhes i perbashket: pamundesi per te perdorur ne menyre korrekte...
>>

Kujdesi, si te kemi Dhembe te shendetshem

12/08/2008 00:54
Njeriu gjate jetes se tij ka dy gjenerata te dhembeve: gjeneraten e dhembeve te qumeshtit (denticioni paresor) gjeneraten e dhembeve te perhershem (denticioni permanent) Dhembet e qumeshtit jane gjithsej njezet. Dhembet e pare dalin perafersisht pas muajit te gjashte te jetes, ku se pari dalin dhembet e poshtem preres. Te gjitha dhembet e qumeshtit dalin perafersisht deri ne moshen 3 vjeçare. MBANI MEND: Pas ketyre dy gjeneratave te dhembeve nuk ekziston asnje zevendesim tjeter natyror per...
>>
<< 2 | 3 | 4 | 5 | 6

Search site

© 2009 All rights reserved.(Www.Nur-Islam.Net) - Allahu ju shperblefte per vizitat e juaja