Poezi-PRITJA E PROFETIT a.s -Shkruar nga XHENETA BUFAJ

12/08/2008 12:45

Ardhja jote o i derguar
librat e mëparshme paralajmruan
se ti do te vish e njerzit do ti nxjerresh nga erresira
në dritë.

Ardhja jote kur u afrua
njerzit priten shfaqjen tuaj,
ti u shfaqe në vendin e caktuar
ku ALLAHu e ka bekuar.
Ti ishe njeri i bekuar dhe te gjithe
njerzit u habiten me ardhjen tuaj.

Kur ne atë koh mbizotronte padrejtsia,
dhe bota ishte zhytur në erresiren e se keqes,
ty te dergoi Perendia,qe ti largosh njerzit nga
ato gjera te këqija.

Ti ishe pergezues,ti na mesove,per krijuesin
e gjithsis,dhe na kshillove te bejm vepra te mira,dhe tju largohemi aty te keqija.Ti ishe drit e vertet,dhe ne ymetin tend do te jemi perjet.

Syt me rrejdhin lot emrin tend sa her e ndegjoj,
zemra me mbushet me besim sa her hadithe qe lexoj,
gjdo her te kujtoj dhe lus ALLAHUn ne gjenet te na bashkoi.

Shpirti me digjet flak,sa her qe te qoi selavat,lus ALLAHUn te me ndihmoj kshillat tua ti praktikoi,
me kuran te punoj,dhe gjdo veshtirsi në jet ta
perballoj.

Paqja,meshira e ALLAHUt qoft mbi ty o I DERGUAR.

Back

Search site

© 2009 All rights reserved.(Www.Nur-Islam.Net) - Allahu ju shperblefte per vizitat e juaja