Kek me karota

25/10/2008 17:11

 

·        380 gr miell
* 100 gr gjalpë/margarinë
* 100 gr bajame
* arra të grira
* 300 gr karota të grira
* 3 kokrra vezë
* 3 lugë gjelle sheqer sodë buke


Në një tas të thellë përzihet mielli, soda, sheqeri, vezët dhe gjalpi i cili duhet të jetë i butë (në temperaturë dhome). Rrihen derisa të bëhet masa homogjene dhe pastaj duke vazhduar përzierjen i hidhni bajamet e grira dhe karotat e grira. Pastaj hidhet në tavë (të lyer me pak gjalpë dhe pak miell që të mos ketë ngjitje) dhe futet në furrë në 175-180 gradë për 40 minuta.

Back

Search site

© 2009 All rights reserved.(Www.Nur-Islam.Net) - Allahu ju shperblefte per vizitat e juaja