Mire se vini

Falenderimi qofte per Zotin,Krijuesin e gjithesise.Bekimi dhe shpetimi qofte mbi te derguarin tone,mbi familjen e tij,mbi shoket e tij dhe mbi gjithe ata qe e ndjekin rrugen e tij deri ne diten e Gjykimit.
Eselamu Alejkum vellzer dhe motra dhe mire se vini ne web faqen islame Www.Nur-Islam.Tk -Kjo web faqe eshte punuar me vullnet te plote nga disa vellzer musliman dhe nuk ka per qellim kurfar perfitimi material,perveq shperblimit te Allahut s.v.t.-Xhennetin.Besoj se do te mund te gjeni tema te shumta per fene Islame,dhe gjerat qe ju interesojne,andaj ju deshirojme vizite te kendshme dhe njekohesisht lusim Allahun xh.sh t`ju shperbleje per viziten tuaj...

//SET THE RTSP STREAM ADDRESS HERE var address = "rtsp://192.168.0.101/mpeg4/1/media.3gp"; var output = ''; output += ''; output += ''; output += ''; output += ''; output += ''; //SET THE DIV'S ID HERE document.getElementById("the_div_that_will_hold_the_player_object").innerHTML = output;

Emisione ne Radio NurIslami

Antarsohu ne Hadithin e Dites

  • Hadithi i Ditës | Www.Hadithi.Tk |

  • Should be Empty:

Tema e Dites

DETYRIMET E FËMIJËS NDAJ PRINDËRVE

 

    Allahu i Madheruar ne Kur’ani kerim ka urdheruar t`i behet ibadet Atij.Pas ibadetit ndaj Allahut ka urdherua bindjen(nenshtrimin) ndaj nenes dhe babait.Shkaku i vertet i ekzistimit te njeriut eshte te krijuarit e tij nga Allahu i Madheruar,dhe shkaku i dukshem jane nena dhe babai.

     Disa nga detyrat e femijes karshi prinderve jane keto:

T`u siguroje ushqimin
T`u siguroje veshembathjen.
Nese kane nevoje per sherbime te shkosh menjeher prane tyre.
Nese kane nevoj per sherbime,t`u sherbeje atyre.
Duhet te zbatoj urdherat e tyre qe nuk jane gjynah.
Duhet tu flase me butesi kur flet me prinderit.
Nuk duhet ti therrase prinderit me emer.
Kur ece bashke me ta te shkoje pas tyre.
Ate qe e deshiron per vete,ta deshiroje edhe per ta,ate qe nuk e deshiron per vete,te mos e deshiroje as per ata.
Kur te besh dua per vete,edhe per ata kerko falje.
 

Pasi te vdesin nena dhe babai:

Te vazhdoje te vizitoje kusherinjte e tyre.
Te beje dua(lutje) per ta.
Te mos i nderpreje lidhjet me ata qe jane shoke te babait te vet.

 

 

Temat e kaluara:

Imam Gazaliu

26/11/2009 17:50
>>
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Tema te ndryshme

PASIMI I KUR'ANIT DHE I SUNNETIT

30/06/2008 13:53
Menyra me efikase per tu mbrojtur nga shejtani eshte ndjekja e Kur'anit dhe e sunetit,si ne fjale ashtu edhe ne veper.Kur'ani dhe suneti udhezojne kah rruga e vertet ndersa shejtani mundohet qe te na largoje prej saj.I Lartesuari thote:"Dhe se kjo është rruga (feja) Ime e drejtë (që e caktova për...
>>

MBESHTETJA NE ALLAHUN DHE KERKIMI I MBROJTJES SE TIJ

30/06/2008 13:53
Menyre tjeter me te cilen mbrohesh nga shejtani dhe ushtria e tij eshte mbeshtetja ne Allahun dhe kerkimi i mbrojtjes se Tij nga shejtani,sepse Allahu eshte i pushtetshem mbi shejtanin,keshtu qe nese Ai e merr ne mbrojtje njeriun ,atehte shejtani nuk ka mundesi qe ti afrohet ati.I Madherishmi ne...
>>

HIDHERIMI DHE EPSHI

30/06/2008 13:52
Hidherimi eshte nje fantazme qe trishton mendjen.Kur mendja dobesohet ,ate e sulmon ushtria e shejtanit dhe kur njeriu hidherohet shejtani luan me te sikur siç luan femija me lodrat.A nuk e veren, o vella musliman se njeriu i hidheruar mund te vrase tjetrin,mund te shkurorezoje gruan dhe mund te...
>>

PERMBAJTJA NGA SHIKIMI,FJALET,USHQIMI DHE PERZIERJA E TEPERT ME NJEREZ

30/06/2008 13:51
Ska dyshim se shejtani mbizoteron te njeriu dhe arrin qellimet qe deshiron nepermjet ketyre kater dyerve.Edhe njerezite gjithashtu ndahen ne kater grupe: 1.Disa jane si ushqimi,per te cilin kemi nevoje diten dhe naten.Keta jane dijetaret dhe dashamiret e Allahut,te librit te Tij,te Derguarit te...
>>
<< 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>
Free counter and web stats
Online Users

 

Transmetohet nga Ebu Hurejra Abdurrahman ibn Sahr r.a. se i Dër­guari i All-llahut s.a.v.s. ka thënë: “Vërtet All-llahu nuk shikon në trupat tuaj e as në fizionomitë tuaja, por shikon në zemrat tua­ja.”

(Transmeton Muslimi)

 Www.Nur-Islam.Tk & Www.Hadithidites.Tk

Shkence

Mrekullitë shkencore të Kur'anit

03/05/2010 13:08
 Katërmbëdhjetë shekuj më parë, Zoti zbriti Kur’anin për njerëzimin si udhëzues. Ai thërriste njerëzit të drejtoheshin drejt të vërtetës duke u mbështetur tek ky libër. Që nga dita e zbritjes së tij e deri në ditën e...
>>

Feja dhe shkenca janë gjithmonë në përputhje

25/07/2009 10:55
 Materialistët, për të mbuluar dështimet e tyre shkencore, shpesh fshihen pas metodave të ndryshme propagandistike. Më e përhapura prej tyre është ideja e “konfliktit mes shkencës dhe fesë”, e shumëpërfolur në botimet...
>>

Rruga pa krye e teorisë së mutacionit

01/07/2009 21:18
 Një rrjedhim tjetër i teorisë së evolucionit, e cila ka shpenzuar kohën e shkencës, ishte ndjekja e kotë pas “mutacioneve të dobishme”. Mutacionet janë ndryshime që ndodhin në kodin gjenetik të një organizmi si efekt i...
>>

Feja ndihmon në orientimin e drejtë të shkencës

01/07/2009 21:16
Shkenca bën të mundur hetimin e botës materiale në të cilën jetojmë nëpërmjet vëzhgimeve dhe eksperimenteve. Gjatë këtij hetimi shkenca arrin në konkluzione të shumta të bazuara mbi informacionin e mbledhur nga këto vëzhgime dhe...
>>

Besimi në Zot i bën shkencëtarët entuziastë dhe të motivuar

01/07/2009 15:14
 Si e përmendëm më lart, feja e nxit shkencën dhe ata, që përdorin arsyen dhe ndjekin ndërgjegjen e tyre në arritjen e kërkimeve shkencore duhet të kenë besim të fortë pasi ata kuptojnë shenjat e Zotit menjëherë. Ata...
>>
1 | 2 | 3 >>

SHENDETESI

Edhe një efekt i dëmshëm i duhanpirjes në shtatzëni

05/10/2009 22:08
Fëmijët, nënat e të cilëve kanë pirë duhan gjatë shtatzënisë, janë më të rrezikuar që të vuajnë nga simptomat psikotike, siç janë deluzioni dhe halucinacionet, njoftojnë shkencëtarët britanikë. Në një studim ku janë përfshirë një...
>>

Me çokollatë kundër migrenës

05/10/2009 22:07
Se çokollata përveç kënaqësisë është edhe një komponentë terapeutike, këtë e kanë vërtetuar shkencëtarët nga Universiteti i Missourit. Në një studim të fundit ata kanë bërë të ditur se çokollata, e cila është e pasur me kakao, ul...
>>

Vitamina A forcon imunitetin

05/10/2009 22:05
Një studim i ri i realizuar te 36 persona ka treguar se vitamina A ndihmon në forcimin e imunitetit. Në fakt, shkencëtarët kanë treguar se duke i shtuar ushqimit nga 240 miligramë vitaminë A në ditë, për një periudhë dyjavore,...
>>

Karnozina për shikim të mirë

14/08/2009 01:08
Një lajm i mirë vjen nga një ekip studiues italian: Karnozina mund ta parandalojë zhvillimin e njërit prej shkaktarëve më të shpeshtë të verbimit. Shkencëtarët kanë zbuluar se karnozina (e cila është e pranishme në mish të kuq,...
>>

Tamiflu JO për fëmijët

14/08/2009 01:07
Barnat kundër gripit, siç është Tamiflu, nuk duhet t’iu ordinohen fëmijëve, pasi që ofrojnë më shumë efekte të dëmshme sesa të dobishme, njoftojnë shkencëtarët britanikë. Autorët e studimit të botuar në faqen e British Medical...
>>

Me folate kundër hipertensionit

14/08/2009 01:06
Një studim i ri italian ka dëshmuar se lulelakra, lakra, marulja, egjëri etj., luajnë rol të rëndësishëm në parandalimin e shtypjes së lartë të gjakut, ndërsa ndihmojnë edhe si terapi te hipertensioni ekzistues dhe pandjeshmëria...
>>
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Search site

© 2009 All rights reserved.(Www.Nur-Islam.Net) - Allahu ju shperblefte per vizitat e juaja